Kategoriler
0 yorum  
Yorum Yap
Zoom
  • Rusya Tarihi
  • Rusya Tarihi

Rusya Tarihi

40,00 TL KDV Hariç: 40,00 TL
Miktar:

Marka: Selenge Yayınları

Ürün Kodu: George Vernadsky

Stok Durumu: 1

 

Timurun Tohtamış-hanı ezerek Altın Ordayı zayıflatması Rusyanın hem devlet olarak güçlenmesine, hem de halk olarak birbirine kenetlenmesine yol açmış; bu tarihi vahim hatanın ağır faturasını birkaç asır sonra bizzat Timurun torunları ve diğer Orta Asya Türkleri ödemiştir.
Gerçi bakışlarımızı aynı çıkar alanlarına çevirdiğimiz için Türklerle Rusların dost olmaları çok zordu, ama bu düşmanlığın ağır faturasını Ruslardan çok bizler ödemişizdir. Çünkü sonuçta hem Balkanları, hem Kafkasları kaybettiğimiz gibi, diğer Batılı devletler karşısında da zayıf düştük. Bu zayıflığımız sebebiyle Mehmet Ali Paşa, istanbul önlerine kadar gelirken, Ruslar Orta Asyayı kaşla göz arasında yuttular. Dahası, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Kırım vs.yi birbiri ardınca kaybettik. Sonuçta Ekim devriminden sonra komünist bloka karşı korunalım derken ABDnin ve Batılı ülkelerin kucağına düştük; borçlandıkça borçlandık, battıkça battık.
Her şeye rağmen Ruslar, kültürlü ve aristokrat bir millettir. Onlar da bizim gibi yarı doğulu, yarı batılıdır. Rus söz vermişse, sözünü tutar; ama Amerikalılar için verilen sözün, yapılan anlaşmaların hiçbir değeri yoktur.
Elinizdeki bu kitap, yarı doğulu, yarı batılı Rusların tarihini, uygarlık ve kültürlerini başlangıçtan günümüze kadar sizlere sunmaktadır.

Yorum Yap

Adınız: *
Yorumunuz: *
Not: HTML'ye dönüştürülmez!
Oylama: *
Doğrulama kodunu giriniz: *
Selenge Yayınları George Vernadsky Yorumlar (0)