Kategoriler
0 yorum  
Yorum Yap
Zoom
  • Hazar Yahudi Tarihi
  • Hazar Yahudi Tarihi

Hazar Yahudi Tarihi

20,00 TL KDV Hariç: 20,00 TL
Miktar:

Marka: Selenge Yayınları

Ürün Kodu: D. M. Dunlop

Stok Durumu: 1

 

Hazarlar Müslüman, Hristiyan ve Yahudidir. Aralarında putperest olanlar da vardır. Yahudiler bu gruplar içinde sayıca en az olanıdır. Halkın çoğunluğu Müslüman ve Hristiyandır. Buna rağmen melik ve mevkebi Yahudidir. 

Istahrî 

Yahudi tacirlerin İdilde topladıkları tüm servet, orman-step şeridine yerleşen Slavyanların, Karadeniz civarı bozkırlıları Peçeneklerin, Ural-ötesi vadilerindeki göçebe Guzların, Orta Kafkasyanın dağlık boğazlarını ellerinde tutan Alanların ve Azak sahillerine saçılmış bulunan Bolgarların kalplerini satın alamazdı. 

Hazar Yahudileri tarihini yazmaya girişen Dunlop. Museviliğin Hazaryada hangi kahpece rolü oynadığını anlayamamıştır. 

Kendine özgü bir din olan Musevilik, sadece Hazar Devletinin bünyesinde yer alan birçok halkın değil, bizzat Hazarların tamamının dahi dini olamazdı. 

M. I. Avtamonov 

Hazar Devleti, Avrupanın karanlık ufkunda parlayan ve arkasında varlığına işaret eden hiçbir iz bırakmadan sönüveren parlak bir göktaşı gibiydi. 

V. V. Grigoryev 

İkili iktidar, artık Yahudileşmesine rağmen, hakanın yüzünü yılda ancak bir defa gören halka karşı uydurulmuş koca bir yalandı. Yılın kalan diğer günlerinde ise Yahudi cemaati başkanı, Hazarları ve komşu halkları, masraflarını Hazar halkının çekmek zorunda olduğu paralı askerleriyle inim inim inletildi. Hazarlar bu parayı ödüyorlardı, ama bir çıkış yolu bulamıyorlardı. 

L. N. Günüler

Yorum Yap

Adınız: *
Yorumunuz: *
Not: HTML'ye dönüştürülmez!
Oylama: *
Doğrulama kodunu giriniz: *
Selenge Yayınları D. M. Dunlop Yorumlar (0)