Kategoriler
0 yorum  
Yorum Yap
Zoom
  • Türk Halklarının Etnik Yapısı
  • Türk Halklarının Etnik Yapısı

Türk Halklarının Etnik Yapısı

35,00 TL KDV Hariç: 35,00 TL
Miktar:

Marka: Selenge Yayınları

Ürün Kodu: N.A. Aristov

Stok Durumu: 1

 

Rus tarihçi N.A. Aristovu Türkiyede çok az insan tanır. Bir dönem Türkistanda genel valilik de yapan N.A. Aristov, emekli olduktan sonra Türk tarihi, Türk halklarının etnik yapıları, oluşumları üzerine ciddi araştırmalar yapmış, kendi zamanına kadar bu konularla ilgili literatürün tamamını taramış, kendisinden sonra aynı sahada çalışan birçok Rus ve Türk bilim adamına da kaynaklık etmiştir.

Hitit (Hatti) kitabelerindeki harflerle Türk tamgaları arasında çok önemli benzerlikler tespit eden Aristov, iki Hatti kabilesi adının da şu anda Türklerde mevcut olmasına dikkat çekerek, Hattilerin Turan kökenli olduğunu vurgulamaktadır. "Orhon kitabelerinin tetkiki, sanırım, kullanılan harflerin neredeyse büyük bir kısmının günümüzde Kırgız-Kazak boylarında kullanılan tamgalar olduğu konusunda bir şüphe bırakmamaktadır. Örneğin Radloffun Költigin kitabesinde geçen harfleri yazmak için kullandığıişaretlerle sınırlı kalsak bile, göründüğü kadarıyla Orhon alfabesindeki 38 işaretten 29u günümüzde boylarda kullanılan tamgalara benzemekte veya şekil itibariyle yakınlık arz etmektedir. Üstelik bazılarıyalnızca farklı şekillerde bu tamgaların aynısı durumundadır" diyen yazara göre Türk runik alfabesinin kökeni tamgalardır.

Türk halkları ve kabilelerinin tarihleri, oluşumları ve birbirleriyle ilişkileri konusunda bildiklerinizi büyük ölçüde değiştirecek olan bu eser, sahasında çok önemli bir boşluğu dolduracaktır. 
(Tanıtım Bülteninden)

Yorum Yap

Adınız: *
Yorumunuz: *
Not: HTML'ye dönüştürülmez!
Oylama: *
Doğrulama kodunu giriniz: *
Selenge Yayınları N.A. Aristov Yorumlar (0)